Działania w krajobrazie Instalacje przestrzenne Projekty WSZYSTKIE DZIEDZINY

Projekt muralu – Kadry z filmów z Janem Himilsbachem i Zdzisławem Maklakiewiczem

14_03_13_wiz-mural_loowicka

CO: Projekt muralu – Kadry z filmów z Janem Himilsbachem i Zdzisławem Maklakiewiczem – pomiędzy rondami, nazwanymi w 2013 na cześć tych aktorów

GDZIE: Warszawa, przyczółek wiaduktu kolejowego w ciągu Al. Jana Pawła II, pomiędzy rondem im. Jana Himilsbacha (w dzielnicy Wola) i rondem im. Zdzisława Maklakiewicza (w dzielnicy Śródmieście)

KIEDY: Projekt: luty 2014 r.
Realizacja: X/XI 2015 r. przez Urząd Dzielnicy Wola oraz Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy

KTO: Pomysłodawca i autorka projektu muralu: arch. kraj. Katarzyna Łowicka

DLA KOGO: Warszawa, Dzielnica Śródmieście oraz Dzielnica Wola. Mural poświęcony pamięci Jana Himilsbacha i Zdzisława Maklakiewicza
REALIZACJA: Wykonanie muralu zostało sfinansowane przez Dzielnice Wola i Śródmieście m.st. Warszawy. Partnerzy: Zarząd Dróg Miejskich Warszawa oraz Arkadia
Wykonanie muralu: Good Looking Studio
Mural powstał za zgodą autorów fotosów i rodzin aktorów oraz Fototeki Filmoteki Narodowej, Studia Filmowego Kadr, Studia Filmowego Zebra i Studia Filmowego „Tor”.

PUBLIKACJE:

lokalizaja-muralu_loowicka-zaznJAK POWSTAŁ PROJEKT MURALU

12 lutego 2014 roku przeglądając mapę miasta, odkryłam nazwy małych rond w sąsiedztwie CH Arkadia. Jedno nazwane jest imieniem Jana Himilsbacha, drugie  imieniem Zdzisława Maklakiewicza. Ronda te (oddalone od siebie o ok. 100 m) łączy droga równoległa do torów kolejowych, przebiegająca pod wiaduktem dla Al. Jana Pawła II. Nazwy rond (nadane w 2013 roku) nie są szeroko znane mieszkańcom Warszawy, nawet tym którzy często przez nie przejeżdżają.

lokalizajaa-tu_bedzie_mural-z-panami_JH-i_ZM

Stwierdziłam, że przyczółek wiaduktu – sąsiadujący z chodnikiem i jezdnią łączącą oba ronda – jest doskonałym miejscem, w którym można wykonać mural dedykowany patronom obu rond.

Pomysł na mural jest prosty.  Jest to  czarna taśma filmowa o szerokości ok 5 m, ułożona poziomo pod wiaduktem. Taśma filmowa ma 7 klatek z wybranymi przeze mnie zdjęciami /kadrami z filmów, w których wystąpili aktorzy (vide projekt poniżej). Taśma filmowa na początku i końcu „zawija się” na boczne ściany przyczółka, gdzie umieszczone są  biogramy aktorów z ich zdjęciami portretowymi oraz informacje o projekcie.

14_03-13_proj-muralu_loowickaProjekt muralu z 2014 roku ze wstępnym doborem kadrów.

ZOBACZ PREZENTACJĘ PROJEKTU

REALIZACJA PROJEKTU

Budżet partycypacyjny m.st. Warszawa – I edycja na 2015 rok

Realizację muralu zgłosiłam w ramach budżetu partycypacyjnego  m.st. Warszawa na rok 2015. Ze względu na fakt, iż ściana przyczółka wiaduktu należy po połowie do  dzielnicy Śródmieście i dzielnicy Wola, projekt – po uzgodnieniu z Centrum Komunikacji Społecznej – zgłosiłam w obu dzielnicach.

Głosowanie na projekt trwało w dniach: 20-30 czerwca 2014 r.  Każdy mieszkaniec Warszawy głosując na projekt muralu mógł zdecydować o realizacji projektu w 2015 roku! Na projekt „Mural – Kadry z filmów z J. Himilsbachem i Z. Maklakiewiczem …” można było głosować albo w dzielnicy Śródmieście albo w dzielnicy Wola.

W dzielnicy Wola projekt otrzymał 573 głosy. W dzielnicy Śródmieście 378 głosy. DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM KTÓRZY GŁOSOWALI NA PROJEKT!!!! Niestety ww. ilości głosów nie umożliwiły wejścia projektu do realizacji w ramach budżetu partycypacyjnego na 2015 rok.

W lipcu 2014 roku projekt został ujęty w Uchwale Nr 10114/2014 Zarządu Dzielnicy Wola z dnia 24 lipca w sprawie realizacji projektów po przeprowadzeniu procesu budżetu partycypacyjnego w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy na rok 2015.  „Mural – Kadry z filmów z Janem Himilsbachem i Zdzisławem Maklakiewiczem – pomiędzy rondami, nazwanymi w 2013 na cześć tych aktorów” został wskazany w dzielnicy Wola jako jeden z trzech projektów do realizacji z obszaru ogólnodzielnicowego, które będą wykonane z pozostałych niewykorzystanych środków przeznaczonych na realizację projektów z budżetu partycypacyjnego 2015, które otrzymały najwięcej głosów i mieszczą się w niewykorzystanej kwocie.
Serdecznie dziękuję Wszystkim, którzy się do tego przyczynili – Szczególne podziękowania kieruję do Marka Ślusarza z Fundacji „Jeden Muranów”.

Wykonanie muralu w 2015 roku
Ostatecznie – dzięki dużej sympatii mieszkańców Warszawy dla projektu – mural sfinansowały dwie dzielnice m.st. Warszawy: Wola i Śródmieście. Nie uznano tego projektu jako zrealizowanego ze środków z budżetu partycypacyjnego. Partnerami przy realizacji byli: Zarząd Dróg Miejskich Warszawa oraz Arkadia. Wykonanie muralu zlecono  firmie Good Looking Studio.

Mural powstał za zgodą autorów fotosów i rodzin aktorów oraz Fototeki Filmoteki Narodowej, Studia Filmowego Kadr, Studia Filmowego Zebra i Studia Filmowego „Tor”. Wybrane przeze mnie zdjęcia z filmów (poniżej ostateczny zestaw fotosów) zostały bardzo szczegółowe odwzorowanie na ścianie techniką malarską.

15_08-13_proj-muralu_9zdjec-rejsmural_3_loowicka-plmural_1_loowicka-pl-mural_2_loowicka-plUroczyste otwarcie

Uroczyste otwarcie muralu odbyło się  19 listopada 2015 roku.
Zobacz relację ze spotkania

mural_4_loowicka-plMam nadzieję, że mural przywołujący pamięć o filmach, w których wystąpili Ci jakże lubiani aktorzy, spowoduje że kierowcy i piesi zwolnią na chwilę bieg, a na ich twarzach pojawi się uśmiech.

Zapraszam wszystkich do rozpowszechniania informacji o muralu oraz do polubienia strony zrzeszającej miłośników muralu:

https://www.facebook.com/Mural.Himilsbacha.i.Maklakiewicza

 

One thought on “Projekt muralu – Kadry z filmów z Janem Himilsbachem i Zdzisławem Maklakiewiczem

Dodaj komentarz