Projekt muralu – Kadry z filmów z Janem Himilsbachem i Zdzisławem Maklakiewiczem

14_03_13_wiz-mural_loowicka

CO: Projekt muralu – Kadry z filmów z Janem Himilsbachem i Zdzisławem Maklakiewiczem – pomiędzy rondami, nazwanymi w 2013 na cześć tych aktorów

GDZIE: Warszawa, przyczółek wiaduktu kolejowego w ciągu Al. Jana Pawła II, pomiędzy rondem im. Jana Himilsbacha (w dzielnicy Wola) i rondem im. Zdzisława Maklakiewicza (w dzielnicy Śródmieście)

KIEDY: Projekt: luty 2014 r.
Realizacja: X/XI 2015 r. przez Urząd Dzielnicy Wola oraz Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy

KTO: Pomysłodawca i autorka projektu muralu: arch. kraj. Katarzyna Łowicka

DLA KOGO: Warszawa, Dzielnica Śródmieście oraz Dzielnica Wola. Mural poświęcony pamięci Jana Himilsbacha i Zdzisława Maklakiewicza
REALIZACJA: Wykonanie muralu zostało sfinansowane przez Dzielnice Wola i Śródmieście m.st. Warszawy. Partnerzy: Zarząd Dróg Miejskich Warszawa oraz Arkadia
Wykonanie muralu: Good Looking Studio
Mural powstał za zgodą autorów fotosów i rodzin aktorów oraz Fototeki Filmoteki Narodowej, Studia Filmowego Kadr, Studia Filmowego Zebra i Studia Filmowego „Tor”.

lokalizaja-muralu_loowicka-zaznJAK POWSTAŁ PROJEKT MURALU

12 lutego 2014 roku przeglądając mapę miasta, odkryłam nazwy małych rond w sąsiedztwie CH Arkadia. Jedno nazwane jest imieniem Jana Himilsbacha, drugie  imieniem Zdzisława Maklakiewicza. Ronda te (oddalone od siebie o ok. 100 m) łączy droga równoległa do torów kolejowych, przebiegająca pod wiaduktem dla Al. Jana Pawła II.

Nazwy rond (nadane w 2013 roku) nie są szeroko znane mieszkańcom Warszawy, nawet tym którzy często przez nie przejeżdżają.

lokalizajaa-tu_bedzie_mural-z-panami_JH-i_ZM

Stwierdziłam, że przyczółek wiaduktu – sąsiadujący z chodnikiem i jezdnią łączącą oba ronda – jest doskonałym miejscem, w którym można wykonać mural dedykowany patronom obu rond.

Pomysł na mural jest prosty.  Ma to być czarna taśma filmowa o szerokości ok 5 m, ułożona poziomo pod wiaduktem. Taśma filmowa ma mieć 7 klatek z wybranymi zdjęciami /kadrami z filmów, w których wystąpili aktorzy (vide projekt poniżej). Taśma filmowa na początku i końcu „zawija się” na boczne ściany przyczółka, gdzie przewiduje się umieścić  biogramy aktorów z ich zdjęciami portretowymi oraz informacje o projekcie.

14_03-13_proj-muralu_loowickaZakładam, że wybrane zdjęcia z filmów zostaną bardzo szczegółowe odwzorowanie na ścianie techniką malarską.

Mam nadzieję, że mural przywołujący pamięć o filmach, w których wystąpili Ci jakże lubiani aktorzy, spowoduje że kierowcy i piesi zwolnią na chwilę bieg, a na ich twarzach pojawi się uśmiech.

14_03_13_wiz-mural_loowicka

Uwaga: powyżej została zamieszona poglądowa wizualizacja (opracowana na podstawie zdjęcia z GoogleMaps, na którym ściana przyczółka została skrócona, dlatego mieści się tylko 6 zdjęć zamiast 7) Napisy na słupach między jezdniami docelowo planowane są na skrajnych słupach.

Realizacja projektu

Realizację muralu zgłosiłam w ramach budżetu partycypacyjnego  m.st. Warszawa na rok 2015. Ze względu na fakt, iż ściana przyczółka wiaduktu należy po połowie do  dzielnicy Śródmieście i dzielnicy Wola, projekt – po uzgodnieniu z Centrum Komunikacji Społecznej – zgłosiłam w obu dzielnicach. W Śródmieściu projekt ma nr 20. W dzielnicy Wola projekt ma nr 18 (na liście projektów ogólnodzielnicowych).

Głosowanie na projekt trwało w dniach: 20-30 czerwca 2014 r.  Każdy mieszkaniec Warszawy głosując na projekt muralu mógł zdecydować o realizacji projektu w 2015 roku!

Na projekt „Mural – Kadry z filmów z J. Himilsbachem i Z. Maklakiewiczem …” można było głosować albo w dzielnicy Śródmieście (nr 20 na liście) albo w dzielnicy Wola (nr 18 na liście projektów ogólnodzielnicowych).

WYNIKI GŁOSOWANIA

W dzielnicy Wola projekt otrzymał 573 głosy :)  W dzielnicy Śródmieście 378 głosy :)  
DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM KTÓRZY GŁOSOWALI NA PROJEKT!!!! Niestety ww. ilości głosów nie umożliwiły wejścia projektu do realizacji w ramach budżetu partycypacyjnego na 2015 rok.

Projekt został ujęty w Uchwale Nr 10114/2014 Zarządu Dzielnicy Wola z dnia 24 lipca w sprawie realizacji projektów po przeprowadzeniu procesu budżetu partycypacyjnego w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy na rok 2015. „Mural – Kadry z filmów z Janem Himilsbachem i Zdzisławem Maklakiewiczem – pomiędzy rondami, nazwanymi w 2013 na cześć tych aktorów” został wskazany jako jeden z trzech projektów do realizacji z obszaru ogólnodzielnicowego, które będą wykonane z pozostałych niewykorzystanych środków przeznaczonych na realizację projektów z budżetu partycypacyjnego 2015, które otrzymały najwięcej głosów i mieszczą się w niewykorzystanej kwocie.
Serdecznie dziękuję Wszystkim, którzy się do tego przyczynili – Szczególne podziękowania kieruję do Marka Ślusarza :)

Ostatecznie – dzięki dużej sympatii dla projektu – mural sfinansowały dwie dzielnice Wola i Śródmieście. Nie uznano tego projektu jako zrealizowanego ze środków z budżetu partycypacyjnego.

Uroczyste otwarcie odbyło się  19 listopada 2015 roku :)
Relacja ze spotkania: https://www.facebook.com/Mural.Himilsbacha.i.Maklakiewicza/posts/1073622339339369

Koszt projektu

Całkowity koszt projektu oszacowałam na 27800 zł. Po weryfikacji kosztorysu przez urzędy dzielnic: Wola i Śródmieście  koszt realizacji projektu w każdej dzielnicy przyjęto jako 27200 zł.

W ramach budżetu projektu przewiduje się:

 1. Opracowanie treści biogramów dwóch aktorów oraz komunikatu o projekcie
 2. Opracowanie projektu graficznego dla dwóch ścian bocznych przyczółka wiaduktu. Na każdej ścianie ma być taśma filmowa z biogramem oraz zdjęciem aktora + informacje o projekcie (Trzeba  ustalić wielkość i rozmieszczenie tekstu biogramu i zdjęcia portretowego aktora, dobrać czcionkę tekstu, itp. )
 3. Uzyskanie zgody i koszty opłat za jednorazowe wykorzystanie 9 zdjęć przez min. 10 lat na uzgodnionym polu eksploatacji + koszty opłat za udostępnienie skanów ujęć wykonywanych z fotosów, negatywów, diapozytywów oraz innych materiałów dokumentacyjnych do jednokrotnego wykorzystania w ramach stworzenia muralu + koszty zgód na wykorzystanie wizerunku osób
 4. Wykonanie muralu (o powierzchni ok 223 m2): namalowanie muralu na podstawie indywidualnej wyceny (m.in. farby wodoodporne, do stosowania na zewnątrz), robocizna, ustawienie i demontaż rusztowania do wysokości ok. 3 m
 5. Wykonanie oświetlenia muralu – koszty zakupu i montażu na suficie, nad każdym kadrem min. 9 halogenów (podłączenie do istniejącej instalacji)
 6. Przygotowanie i przeprowadzenie akcji informacyjno-promocyjnej, mającej na celu rozpowszechnienie faktu istnienia rond i muralu dedykowanych  aktorom, m.in.:
  a) opracowanie i kolportaż ulotki/plakatu, format A4, dwustronny, kolor 4/4, papier min. 135 g/m2, składany na 3, nakład ok. 5000 egz.
  b) umieszczenie na stronie internetowej urzędu dzielnicy komunikatu dla mieszkańców i mediów o powstaniu muralu oraz o dacie wykonania zdjęcia zbiorowego na tle muralu
  c) zorganizowanie i przeprowadzenie ok. 3 godzinnej profesjonalnej sesji fotograficznej dla wszystkich chętnych zgromadzonych pod muralem w wyznaczonym terminie. Umieszczenie wybranych zdjęć w ogólnodostępnej galerii serwisu www (min. 100 szt.)
 7. Wynagrodzenie dla koordynatora projektu (3 miesiące)

Zapraszam wszystkich do rozpowszechniania informacji o projekcie !

Aktualności o projekcie: https://www.facebook.com/Mural.Himilsbacha.i.Maklakiewicza

PREZNETACJA PROJEKTU

 

One Comment

 1. admin

  hej

Dodaj komentarz