Projekt muralu – Kadry z filmów z Janem Himilsbachem i Zdzisławem Maklakiewiczem
CO: Projekt muralu – Kadry z filmów z Janem Himilsbachem i Zdzisławem Maklakiewiczem – pomiędzy rondami, nazwanymi w 2013 na cześć tych aktorów
GDZIE: Warszawa, przyczółek wiaduktu kolejowego w ciągu Al. Jana Pawła II, pomiędzy rondem im. Jana Himilsbacha (w dzielnicy Wola) i rondem im. Zdzisława Maklakiewicza (w dzielnicy Śródmieście)
KIEDY: Projekt: luty 2014 r.
Realizacja: X/XI 2015 r. przez Urząd Dzielnicy Wola oraz Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy
KTO: Pomysłodawca i autorka projektu muralu: arch. kraj. Katarzyna Łowicka
DLA KOGO: Warszawa, Dzielnica Śródmieście oraz Dzielnica Wola. Mural poświęcony pamięci Jana Himilsbacha i Zdzisława Maklakiewicza
REALIZACJA: Wykonanie muralu zostało sfinansowane przez Dzielnice Wola i Śródmieście m.st. Warszawy. Partnerzy: Zarząd Dróg Miejskich Warszawa oraz Arkadia
Wykonanie muralu: Good Looking Studio
Mural powstał za zgodą autorów fotosów i rodzin aktorów oraz Fototeki Filmoteki Narodowej, Studia Filmowego Kadr, Studia Filmowego Zebra i Studia Filmowego „Tor”.
PUBLIKACJE:
- Mural jest oznaczony jako „Muzeum” na mapach Googla.
- Informacja o muralu jest zawarta w Wikipedii, w rubryce „Upamiętnienie” Jana Himilsbacha i Zdzisława Maklakiewicza.
12 lutego 2014 roku przeglądając mapę miasta, odkryłam nazwy małych rond w sąsiedztwie CH Arkadia. Jedno nazwane jest imieniem Jana Himilsbacha, drugie imieniem Zdzisława Maklakiewicza. Ronda te (oddalone od siebie o ok. 100 m) łączy droga równoległa do torów kolejowych, przebiegająca pod wiaduktem dla Al. Jana Pawła II. Nazwy rond (nadane w 2013 roku) nie są szeroko znane mieszkańcom Warszawy, nawet tym którzy często przez nie przejeżdżają.
Stwierdziłam, że przyczółek wiaduktu – sąsiadujący z chodnikiem i jezdnią łączącą oba ronda – jest doskonałym miejscem, w którym można wykonać mural dedykowany patronom obu rond.
Pomysł na mural jest prosty. Jest to czarna taśma filmowa o szerokości ok 5 m, ułożona poziomo pod wiaduktem. Taśma filmowa ma 7 klatek z wybranymi przeze mnie zdjęciami /kadrami z filmów, w których wystąpili aktorzy (vide projekt poniżej). Taśma filmowa na początku i końcu „zawija się” na boczne ściany przyczółka, gdzie umieszczone są biogramy aktorów z ich zdjęciami portretowymi oraz informacje o projekcie.
Projekt muralu z 2014 roku ze wstępnym doborem kadrów.ZOBACZ PREZENTACJĘ PROJEKTU
REALIZACJA PROJEKTU
Budżet partycypacyjny m.st. Warszawa – I edycja na 2015 rok
Realizację muralu zgłosiłam w ramach budżetu partycypacyjnego m.st. Warszawa na rok 2015. Ze względu na fakt, iż ściana przyczółka wiaduktu należy po połowie do dzielnicy Śródmieście i dzielnicy Wola, projekt – po uzgodnieniu z Centrum Komunikacji Społecznej – zgłosiłam w obu dzielnicach.
Głosowanie na projekt trwało w dniach: 20-30 czerwca 2014 r. Każdy mieszkaniec Warszawy głosując na projekt muralu mógł zdecydować o realizacji projektu w 2015 roku! Na projekt „Mural – Kadry z filmów z J. Himilsbachem i Z. Maklakiewiczem …” można było głosować albo w dzielnicy Śródmieście albo w dzielnicy Wola.
W dzielnicy Wola projekt otrzymał 573 głosy. W dzielnicy Śródmieście 378 głosy. DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM KTÓRZY GŁOSOWALI NA PROJEKT!!!! Niestety ww. ilości głosów nie umożliwiły wejścia projektu do realizacji w ramach budżetu partycypacyjnego na 2015 rok.
W lipcu 2014 roku projekt został ujęty w Uchwale Nr 10114/2014 Zarządu Dzielnicy Wola z dnia 24 lipca w sprawie realizacji projektów po przeprowadzeniu procesu budżetu partycypacyjnego w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy na rok 2015. „Mural – Kadry z filmów z Janem Himilsbachem i Zdzisławem Maklakiewiczem – pomiędzy rondami, nazwanymi w 2013 na cześć tych aktorów” został wskazany w dzielnicy Wola jako jeden z trzech projektów do realizacji z obszaru ogólnodzielnicowego, które będą wykonane z pozostałych niewykorzystanych środków przeznaczonych na realizację projektów z budżetu partycypacyjnego 2015, które otrzymały najwięcej głosów i mieszczą się w niewykorzystanej kwocie.
Serdecznie dziękuję Wszystkim, którzy się do tego przyczynili – Szczególne podziękowania kieruję do Marka Ślusarza z Fundacji „Jeden Muranów”.
Wykonanie muralu w 2015 roku
Ostatecznie – dzięki dużej sympatii mieszkańców Warszawy dla projektu – mural sfinansowały dwie dzielnice m.st. Warszawy: Wola i Śródmieście. Nie uznano tego projektu jako zrealizowanego ze środków z budżetu partycypacyjnego. Partnerami przy realizacji byli: Zarząd Dróg Miejskich Warszawa oraz Arkadia. Wykonanie muralu zlecono firmie Good Looking Studio.
Mural powstał za zgodą autorów fotosów i rodzin aktorów oraz Fototeki Filmoteki Narodowej, Studia Filmowego Kadr, Studia Filmowego Zebra i Studia Filmowego „Tor”. Wybrane przeze mnie zdjęcia z filmów (poniżej ostateczny zestaw fotosów) zostały bardzo szczegółowe odwzorowanie na ścianie techniką malarską.
Uroczyste otwarcie muralu odbyło się 19 listopada 2015 roku.
Zobacz relację ze spotkania
Mam nadzieję, że mural przywołujący pamięć o filmach, w których wystąpili Ci jakże lubiani aktorzy, spowoduje że kierowcy i piesi zwolnią na chwilę bieg, a na ich twarzach pojawi się uśmiech.
Zapraszam wszystkich do rozpowszechniania informacji o muralu oraz do polubienia strony zrzeszającej miłośników muralu:
https://www.facebook.com/Mural.Himilsbacha.i.Maklakiewicza
hej